CZAS NA CZYTANIE!

- Kochani Czytelnicy, Drodzy Rodzice!
W ostatnim czasie uczymy się przez Internet i większość czasu spędzamy w domu . Dzięki temu zyskujemy nową możliwość zapełnienia czasu wolnego. Kiedy wykonamy wszystkie zadania szkolne, porozmawiamy z kolegami w mediach społecznościowych, być może zostaje trochę wolnego czasu . Może warto na nowo odkryć starego, być może nieco zapomnianego przyjaciela, jakim zawsze pozostaje KSIĄŻKA .
„Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra” – te słowa polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza są obecnie bardzo na czasie. Aby ograniczyć rozwój epidemii koronawirusa, zostańmy w domach i czytajmy!
- Niewielu z nas ma w domu tak zasobną bibliotekę, aby jej zawartość mogła nam umilić długie wiosenne dni. Ale od czego mamy media! Zachęcamy do wyszukiwania e-booków, czyli książek do czytania ,,przez komputer” w bibliotekach elektronicznych.
- Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA umożliwia korzystanie z jej zasobów. Na jej stronie można znaleźć ciekawe książki w wersji elektronicznej, na przykład „ 100 zabaw dla wszystkich”, „Gucio zaczarowany” – powieść dla młodszych dzieci Zofii Urbanowej i oczywiście wiele innych.
- Warto też skorzystać z pomysłów prezentowanych przez Fundację Powszechnego Czytania w akcji
„ Teraz czas na czytanie”
Czytanie redukuje stres
Konieczność długotrwałego pozostawania w domu, izolacja od przyjaciół czy bliższej i dalszej rodziny, martwiące komunikaty dobiegające z mediów to dla dzieci i młodych ludzi duży stres. „Dzieci, nawet najmłodsze, doskonale wyczuwają nasze emocje. Obecne przekazy medialne oraz fakt odwołania zająć w przedszkolu i szkołach, brak kontaktu z rówieśnikami, wszystko to nie wpływa na poczucie bezpieczeństwa dzieci najlepiej. Wspaniałym sposobem na odwrócenie tej tendencji będzie wspólne czytanie i rozmowa. Skorzystajmy mądrze z tego wspólnego czasu w domu, którego oczywiście nie planowaliśmy, ale który można przekuć w sukces (…)” – radzi profesor Piotr Albrecht, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Te słowa znajdują potwierdzenie w naukowych badaniach, które jasno wykazują, że czytanie skutecznie niweluje stres. Już 6 minut czytania obniża poziom stresu o 60%. Nie ma więc na co czekać, czas sięgnąć po książkę!
Gdzie szukać wartościowych lektur?
Skąd wziąć wartościowe teksty dla dzieci, pozostając w domu? Mamy na to kilka pomysłów. Po pierwsze: przejrzyjcie podręczniki Waszych pociech! W książkach do edukacji wczesnoszkolnej oraz do języka polskiego jest bardzo wiele wierszy, opowiadań, inscenizacji. Czytane w domu, bez pośpiechu i przymusu odkryją przed Wami swój urok.
Kolejne źródło dobrej lektury to Internet. Wielu autorów prowadzi swoje strony internetowe, blogi czy fanpage’e, gdzie zamieszczają teksty – często to niepublikowane wcześniej rarytasy. No i oczywiście pozostaje Wasza domowa biblioteczka – na pewno macie tam pozycje, do których warto wrócić, odświeżyć sobie, pokazać dzieciom, co było dla Was ważne, gdy byliście w ich wieku. Czytanie zbliża i jest inspirujące – na kanwie przeczytanych tekstów możecie przecież tworzyć ilustracje, teatrzyki, filmiki… Możliwości jest mnóstwo, działajcie!
Bądźmy razem, choć każdy w swoim domu!
Zachęcamy też do zapoznania się z akcją „Książka na receptę” www.ksiazkanarecepte.pl.
Pozdrawiamy wszystkich naszych uczniów i czytelników oraz ich rodziców! Przypominamy:
TERAZ CZAS NA CZYTANIE!
Nasi Kochani Czytelnicy! Szukajcie nas w zakładce NAUKA W DOMU -Biblioteka
Nauczyciele bibliotekarze: Grażyna Adouni i Małgorzata Poźniak
================================================================================================================================================