„Mali i duzi architekci”

„Mali i duzi architekci”

Mali i duzi architekci”

Uczniowie klasy 3b zainspirowani lekturą R. Pisarskiego pt. „O psie, który jeździł koleją”, rozpoczęli przygodę ze zwiedzaniem Włoch – jednego z najpiękniejszych państw świata, uznawanych wraz z Grecją, za miejsce narodzin kultury zachodniej. Podczas zajęć dzieci obejrzały wybrane zdjęcia zabytków włoskiej architektury, zapoznały się z ciekawostkami dotyczącymi niektórych obiektów, a następnie przystąpiły do realizacji kolejnego zadania będącego częścią projektu „Z KULTURĄ MI DO TWARZY”.

Uczniowie wcielili się w rolę małych architektów, którzy z różnych dostępnych materiałów skonstruowali budowle, inspirując się zdjęciami słynnych zabytków pochodzących z Włoch. Największą popularnością cieszyły się dwie z najbardziej znanych budowli na świecie – Koloseum oraz Krzywa Wieża w Pizie.

Uczniowie korzystając z materiałów książkowych oraz multimedialnych, wyszukali kilka ciekawostek na temat prezentowanej poniżej Krzywej Wieży w Pizie. Dowiedzieli się, że:

  • łącznie od momentu rozpoczęcia budowy, aż do jej ukończenia upłynęło 198 lat
  • całkowita wysokość wieży wynosi 54,98 m
  • konstrukcję próbowano wielokrotnie „wyprostować”, jednak bez skutku. Jej odchylenie od pionu wynosi 3,9 metra (średnio budowla odchylała się o 1 mm rocznie).

 

Kolosuem:

  • wzniesione zostało na planie elipsy
  • jego wysokość wynosi 57 m, obwód zaś 527 m
  • pomieścić może ponad 50 tysięcy widzów (podobnie do Stadionu Narodowego w Warszawie)
  • pełniło rolę amfiteatru, gdzie wystawiano sztuki teatralne, pokazy walk gladiatorów czy urządzano igrzyska sportowe

 

 

 

Uczniowie klasy Ia również wcielili się w rolę małych architektów, projektując zamek króla Kraka. Władca postanowił zbudować swój zamek na wzgórzu otoczonym rzeką Wisłą. Jak głosi wysłuchana przez dzieci legenda, u stóp Wawelu powstało miasto Kraków. Uczniowie stworzyli piękną wystawę kolorowych prac, która zdobi salę lekcyjną, wykazując się dużą pomysłowością.

Opracowała: p. Elżbieta Małmyga


Top