„Mali i duzi architekci”
„Mali i duzi architekci”
Uczniowie klasy 3b zainspirowani lekturą R. Pisarskiego pt. „O psie, który jeździł koleją”, rozpoczęli przygodę ze zwiedzaniem Włoch – jednego z najpiękniejszych państw świata, uznawanych wraz z Grecją, za miejsce narodzin kultury zachodniej. Podczas zajęć dzieci obejrzały wybrane zdjęcia zabytków włoskiej architektury, zapoznały się z ciekawostkami dotyczącymi niektórych obiektów, a następnie przystąpiły do realizacji kolejnego zadania będącego częścią projektu „Z KULTURĄ MI DO TWARZY”.
Uczniowie wcielili się w rolę małych architektów, którzy z różnych dostępnych materiałów skonstruowali budowle, inspirując się zdjęciami słynnych zabytków pochodzących z Włoch. Największą popularnością cieszyły się dwie z najbardziej znanych budowli na świecie – Koloseum oraz Krzywa Wieża w Pizie.
Uczniowie korzystając z materiałów książkowych oraz multimedialnych, wyszukali kilka ciekawostek na temat prezentowanej poniżej Krzywej Wieży w Pizie. Dowiedzieli się, że:
- łącznie od momentu rozpoczęcia budowy, aż do jej ukończenia upłynęło 198 lat
- całkowita wysokość wieży wynosi 54,98 m
- konstrukcję próbowano wielokrotnie „wyprostować”, jednak bez skutku. Jej odchylenie od pionu wynosi 3,9 metra (średnio budowla odchylała się o 1 mm rocznie).
Kolosuem:
- wzniesione zostało na planie elipsy
- jego wysokość wynosi 57 m, obwód zaś 527 m
- pomieścić może ponad 50 tysięcy widzów (podobnie do Stadionu Narodowego w Warszawie)
- pełniło rolę amfiteatru, gdzie wystawiano sztuki teatralne, pokazy walk gladiatorów czy urządzano igrzyska sportowe
Uczniowie klasy Ia również wcielili się w rolę małych architektów, projektując zamek króla Kraka. Władca postanowił zbudować swój zamek na wzgórzu otoczonym rzeką Wisłą. Jak głosi wysłuchana przez dzieci legenda, u stóp Wawelu powstało miasto Kraków. Uczniowie stworzyli piękną wystawę kolorowych prac, która zdobi salę lekcyjną, wykazując się dużą pomysłowością.
Opracowała: p. Elżbieta Małmyga