„Szkolenie” klasy I”B” w Edukacyjnej sali bezpieczeństwa przeciwpożarowego „OGNIK”

"Szkolenie" klasy I"B" w  Edukacyjnej sali bezpieczeństwa przeciwpożarowego „OGNIK”

W piątek 27 październia br. klasa I”B” wraz z wychowawcą p.Agnieszką Małecką była w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze przy ul. Kożuchowskiej 4. Dzieci wzięły udział w szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa w „Edukacyjnej sali bezpieczeństwa przeciwpożarowego „OGNIK”, powstałej w ramach Rządowego Programu „Bezpieczna”+. Uczniowie przeszli szkolenie w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach szkoleniowych, w tzw. „bezpiecznym domu” i „bezpiecznym lesie”. Strażacy prowadzili zajęcia szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, interaktywnej wizualizacji, symulacji zagrożeń i sprzętu pożarniczego.To w nich dzieci mogły dowiedzieć się o zagrożeniach czyhających w pozornie bezpiecznym domowym zaciszu oraz w lesie. W przygotowanych pomieszczeniach odwzorowano rzeczywiste wnętrze mieszkania oraz urządzono salkę edukacyjną lasu, w którym dzieci zostały zapoznane z zagrożeniami pożarowymi w miejscu zamieszkania oraz na terenach leśnych. Ponad to dzieci uczyły się zgłoszać zagrożenia przez telefon.

W „bezpiecznym domu” znajdowała się łazienka, a w niej piecyk gazowy, gdzie strażacy zaprezentowali i wytłumaczyli dzieciom, jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla (czadem), oraz zademonstrowali działanie czujnika czadu, który ostrzega przed ewentualnym zagrożeniem. Istotnym punktem zajęć były ćwiczenia ewakuacyjne z miejsca objętego pożarem. Po zakończeniu ścieżki edukacyjnej klasa I”B” otrzymała „certyfikat bezpieczeństwa”oraz pluszaki na pamiątkę wizyty.


Top